Kampania profilaktyczna Jestem kobietą i dbam o siebie

 

3 marca 2014 roku rozpoczęła się ogólnopolska kampania profilaktyczna „Jestem kobietą i dbam o siebie” skierowana do kobiet dbających o zdrowie własne oraz swoich najbliższych. Celem zaplanowanej na dwa lata akcji jest zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki prozdrowotnej na każdym etapie życia – od wczesnego dzieciństwa do pełnej dojrzałości. Organizatorem kampanii jest największa sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka.

baner fb mały 2

„Badania marketingowe wskazują, że to właśnie kobiety troszczą się o zdrowie całej rodziny, dbając o regularne wizyty lekarskie i badania kontrolne.- mówi Grzegorz Polus, Dyrektor ds. marketingu sieci laboratoriów Diagnostyka. Stąd pomysł na zorganizowanie akcji, w której wesprzemy i uhonorujemy atrakcyjnymi upominkami odpowiedzialne mamy, partnerki i córki”.

Jedna próbka, kilka badań

Przed rozpoczęciem kampanii organizatorzy przeanalizowali statystyki dotyczące badań zlecanych przez kobiety we wszystkich punktach pobrań Diagnostyki. Co nie dziwi, najczęściej zlecano badania podstawowe: 86,6% zleceń dotyczyło morfologii krwi. Natomiast 69,1% kobiet wykonało jedynie badanie ogólne moczu. „Pacjentki przychodzące do naszych placówek nie wykorzystują wszystkich możliwości, aby podczas jednej wizyty wykonać dodatkowe badania profilaktyczne, mogące dać cenne informacje o ich stanie zdrowia. Wiele wartościowych badań jest niedrogich i można je wykonać z tej samej próbki. Być może bierze się to z niewiedzy i naszą kampanią chcemy pomóc  paniom w pozyskaniu informacji na ten temat.”– podkreśla Grzegorz Polus.

Jestem kobietą, wykonuję cytologię

Odpowiedzialne kobiety powinny regularnie wykonywać badanie cytologiczne służące profilaktyce raka szyjki macicy. Nowotwór ten rozwija się przez kilka lat, jego wystąpienie zwykle poprzedzają stany przednowotworowe, możliwe do wykrycia właśnie dzięki cytologii. Bezbolesne badanie, wykonywane podczas wizyty u ginekologa może uratować życie własne i najbliższych kobiet
w rodzinie.

Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy jest uleczalny!

W 2013 roku analitycy Diagnostyki przebadali łącznie 67 500 rozmazów cytologicznych. Jedynie
w 1820 (2,69%) wykryto nieprawidłowości. Zdiagnozowano m.in. 13 raków kolczystokomórkowych oraz 1 gruczolaka. U 611 pacjentek wykryto zmiany, które świadczyły o stanie zapalnym, wykluczono jednak obecność komórek nowotworowych. Zaledwie u 712 pań (1% wszystkich przebadanych)  znaleziono komórki o nieprawidłowej budowie, świadczące o zakażeniu HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) lub dysplazji małego stopnia. Należą one do grupy wysokiego ryzyka, dlatego powinny częściej wykonywać badanie cytologiczne, by możliwe było wykrycie raka w stadium, na którym możliwe jest całkowite wyleczenie.

Odkąd Diagnostyka rozpoczęła i profesjonalnie opracowała wykonywanie cytologii w 2008 roku stale wzrasta liczba zlecanych do analizy rozmazów cytologicznych w Małopolsce i na Podkarpaciu. Nadal jednak niewielki odsetek Polek regularnie wykonuje badanie cytologiczne. W tej materii powinniśmy brać przykład z krajów Europejskich. – podkreśla mgr Danuta Kozłowska.

Polki wstydzą się cytologii

Jednym z powodów, dla których Polki unikają regularnych badań cytologicznych jest wstyd i trudna do przełamania bariera nagości, zwłaszcza przed ginekologiem mężczyzną. Ważną rolę w zachęcaniu do odbycia badania cytologicznego odgrywają mamy i inne kobiety z najbliższego otoczenia. Niemal 60% kobiet wskazało brak rozmów z bliskimi kobietami na tematy związane z profilaktyką raka szyjki macicy. Znaczenie wspomnianych rozmów podkreślają również psychoonkolodzy. Poza wstydem kobiety biorące udział w sondażu przeprowadzonym przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej wskazały ponad 60 powodów, dla których nie decydują się na profilaktyczne badania, mogące uchronić je przed rakiem. Wśród nich wymienić można m.in. czynniki ekonomiczne, np. brak ubezpieczenia pokrywającego koszty, czy przynależność do mniejszości etnicznej.[1]

Polski Zakład Higieny stale podkreśla wysokie zagrożenie rakiem szyjki macicy.[2] W kraju od kilku lat działa program profilaktyczny, w ramach którego każda Polka w wieku 25-59 lat raz na 3 lata otrzymuje zaproszenie na bezpłatną cytologię. Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę. Jak się jednak okazuje niewiele kobiet odwiedza gabinety lekarskie w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Cytologię przed 30. rokiem życia z własnej inicjatywy wykonuje zaledwie co druga mieszkanka naszego kraju, podczas gdy za granicą badanie wykonuje niemal 100% kobiet.

Dwuletnia kampania będzie miała cztery odsłony. Stałym elementem akcji będzie motto: „Jestem kobietą i dbam o siebie”. Taki tytuł nosi również pierwszy – wiosenny etap kampanii, który potrwa od 3 marca do 31 maja 2014 roku. Trzymiesięczna akcja będzie okazją do poznania współczesnych możliwości diagnostyki chorób kobiecych, sprawdzenia własnego stanu zdrowia oraz wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Na aktywne uczestniczki programu czekają ekskluzywne nagrody – kosmetyki i weekendy relaksacyjne w Spa, a także specjalne bony podarunkowe na badania.

W kolejnych odsłonach kampanii organizatorzy będą wspierać kobiety w ich rolach troskliwych partnerek, matek i córek, które motywują członków swoich rodzin do przeprowadzania badań diagnostycznych. Drugi etap poświęcony będzie zdrowiu mężczyzn – partnerów, kolejny – zdrowiu dzieci, a ostatni – zdrowiu rodziców, czyli osób w pełni dojrzałych. W każdej z odsłon na stronie kampanii kobieta.diagnostyka.pl udostępniane będą specjalne materiały informacyjne oraz statystyki poświęcone profilaktyce prozdrowotnej na każdym etapie życia, organizatorzy zapewnią również dodatkowe atrakcje: nagrody i promocje

Terminarz kampanii:

„Jestem kobietą i dbam o siebie”                                – 1 marca – 31 maja 2014 roku
„Jestem kobietą,  dbam o siebie i o partnera”          – jesień 2014
„Jestem kobietą,  dbam o  siebie i o dzieci”              – wiosna 2015
„Jestem kobietą,  dbam o siebie i o rodziców”        – jesień 2015

 

Kampania „Jestem kobietą i dbam o siebie” jest kolejną inicjatywą ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, która od lat prowadzi profilaktyczne i edukacyjne kampanie społeczne, m.in. „Diagnostyka dla Twojej ciąży”, „Badania z uśmiechem”, czy „Kobieta świadomie dojrzała”. Partnerami pierwszego etapu akcji są: Malinowe Hotele oraz Balneokosmetyki Malinowy Zdrój.


[1] Źródło: materiały prasowe kampanii Rozważna&Profilaktyczna

[2] Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania.”, Warszawa 2012, s. 169-171.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *